Úvodní stránka > Historie a současnost

Historie a současnost

Celá obec Březsko zabírá 404 hektarů plochy.Lesní porosty zahrnují asi šestinu výměry (68 ha ).Živočišná výroba  realizovaná na farmě ZOD chovem prasat, byla v r. 2009 ukončena. Na středisku zůstává mechanizace pro rostlinnou výrobu, včetně dílen.

Obec s místní částí Michnov- historie obce nacházející se dva kilometry na sever od města Konice, se začala psát v polovině 14. století. Název Březsko je patrně odvozen od jména traviny bér. Téměř 300 let  patřila obec k panství konickému, v letech  1619 - 1848 byla přičleňena ke statku v Jesenci a v roce 1848 se nakonec stala samostatnou obcí v čele se starostou a obecním zastupitelstvem. Součástí Březska je také osada Michnov, byla založena v roce 1785  po rozdělení pozemků panského dvora. V 18. a 19. století se v okolí obce těžila železná ruda, která se následně zpracovávala v nedalekém Blansku.

Významní rodáci obce: Univer.prof.THDR.Eduard Dominik(21.5.1854-2.4.1919)-teolog,profesor teologické fakulty v Olomouci, kanovník Metropolitní kapituly Olomouc.  Doc.Mudr.Jan Burian(1909-2000)-docent chirurgie na lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Statistické informace aktuálně : Informace ČSÚ

Obec s rozšířenou působností: KONICE

Kulturní památky:kamený kříž v obci
  • kaple zasvěcená sv.Cyrilu a Metodějovi z roku 1875